Pts - Cts 09:00 - 18:30         Ataşehir
TR   /   EN

AYRIK DİŞLER NASIL KAPATILIR?

AYRIK DİŞLER NASIL KAPATILIR?

AYRIK DİŞLER NASIL KAPATILIR?

Ayrık Dişlerin Kapatılması - Diş aralıkları, boşluklu dişler hakkında merak edilenler (Diastema)

Dişler arasında gözüken aralık görüntüsü oldukça yaygın bir durumdur. Dişlerin aralıklı olması durumu genellikle ön iki keser diş arasında olmasının yanı sıra, bazı kişilerde ön 6 diş arasında da boşlukların olması gözlemlenmektedir. Dişler arasında olması gerekenden fazla olan bu mesafelere diastema denilmektedir.

 

 

Diastema dediğimiz bu boşlukların estetik olarak yarattığı en temel sorun beyaz diş görüntüsünün arasında kalan büyük siyah alanlardır. Bunun yanında bazı kişilerde diksiyonu etkileyebilir ya da konuşma sırasında aradan tükürük kaçmasına sebep olabilir. Bu ayrık dişleri estetik olarak kapatmak için genellikle kullandığımız metod kompozit lamina (estetik dolgu) ya da porselen laminalardır.

Ön dişlerde açıklık

Dişler neden ayrık kalır?

Birden fazla sebep mevcuttur. Sıralayacak olursak;

  • Dişlerin olması gerekenden küçük olması.

  • Çene gelişiminin yeterli olmasına rağmen dişlerin bu süre zarfında yeterli gelişememesi.

  • Yan keser dişlerde daha çok görülen gelişim bozukluğu (yan keser hipoplazisi).

  • Genetik olarak dişlerde sayısal eksiklik olması ve buna bağlı dişlerin dizilimi sırasında aralarında mesafe kalması. (konjenital lateral eksikliği)

  • Ön iki keser dişin arasında bulunan yüksek kas bağlantısı. (yüksek frenulum bağlantısı) şeklinde özetleyebiliriz. Muayene sonrasında bu sebeplerden hangisinin sizde olduğunun doğru tespiti yapıldıktan sonra tedavi yöntemine karar verilebilir.

Diastema, Ayrık Diş Tedavisi

Dişlerin aralıklı olması ileride başka sorunlara yol açabilir mi?

Sağlıklı bir diş diziliminin olduğu ağızda dişlerin birbirine bakan duvarları arasında sıkı temaslar olması gerekir. Bu sıkı temaslara diş kontakt noktaları denir. Bu kontakt noktalarının sağladığı en büyük avantaj yemek yeme sırasında dişetlerine yemek artıklarının sıkışmasını engellemektir. Aynı zamanda çiğneme sırasında fonksiyonun artmasını, daha yüksek basınçta yemek yenebilmesini de sağlamaktadır. Bu kontakt noktaları dişlerin aralıklı olduğu durumlarda bulunmamaktadır ya da çok ufak bir nokta teması halindedir. İşte bu durumlarda diş aralarında çiğneme sonrası yemek artığı kalması kaçınılmaz olur.

Tüm bunlar iki temel ağız sağlığı sorununu oluşturabilir:

  • Dişetlerinde kanama, kızarıklık, yemek sonrası kaşıntı ya da sızlama. Eğer önüne geçilemezse genel olarak hassasiyet ve dişeti ağrısı ile artabilir. Beraberinde ağız kokusu yaratabilir.

  • Dişlerin birbirine bakan ara yüzeylerinde çürük oluşumu.

 

     Tabi ki dişlerinde aralık olan her bireyde aynı sonuç oluşmayabilir, fakat diş aralıklarına bağlı en yaygın karşılaşılan sağlık sorunlarını bu şekilde özetleyebiliriz.

 

Ayrık Dişler Nasıl Düzeltilir

Diş aralıkları ne olmalı?

Büyüme ve gelişim döneminde insanların dişlerinin oluşum hızıyla, çene gelişim hızı her ne kadar paralel olsa da, aynı değildir. Bunun doğal bir sonucu olarak ağızda tüm daimi dişleri çıkmamış çocuklarda,  dişlerde ayrıklık görülmesi ya da çapraşıklık görülmesi doğaldır. Dişlerin mine tabakalarının tam oluşması ve ağız içinde tam boylarına gelmesi ile birlikte değerlendirme yapılması daha doğru olacaktır.

Yetişkinliğe erişmiş sağlıklı bir bireyde dişlerde aralık görmememiz gerekir. Tabi bazı dişlerin ağız içinde farklı açılarda olmasına bağlı olarak 1 mmye kadar bazı bölgelerde aralık oluşabilir. Fakat gülümseme esnasında ön keser dişler arasında görülen bariz siyah boşluklar mevcut ise, bu durum çok normal değildir. Bazı durumlarda ise dişlerinin arasında herhangi bir boşluk olmayan kişilerde, zamanla boşluk artışı izlenebilmektedir.

Buna en çok sebep olan faktörler şu şekilde sıralanabilir:

  • Çiğneme kuvvetlerinin zamanla ön dişlerde oluşturduğu itici kuvvet,
  • Kaza, çarpma gibi durumlarda ön dişlere gelen ekstra yük(travma)  ,
  • Yirmi yaş(20) dişlerinin çenenin arka bölgesinde oluşturduğu basınca bağlı, ön bölgede oluşan hareketlilik.

 

Ayrık dişlerin kapatılma işlemi nasıl olur?

Aralıkların kapatılması için 2 yöntem kullanılabilir. Bu yöntemlerin bir tanesi porselen lamina iken bir diğeri kompozit laminalardır. Porselen lamina bilindiği üzere cam seramik materyalden oluşur ve laboratuvarda çalışıldığı için iki seansa ihtiyaç duyulur. Kompozit lamina ise bir diğer adıyla estetik dolgu tek seansta uygulanır ve reçine bazlı dolgu materyalinden oluşur. Her iki yöntemde de dişler arasında görülen boşluklar tamemen kapatılabilir ve doğal görüntü elde edilebilir. Uygulama bittiğinde dişlerin arasına diş ipi ile kişinin kendi başına girebilmesi mümkün olur. Her diş tek tek görüntüye sahip olur, yani blokmuş gibi bir görüntü asla oluşmaz. Kompozit laminanın, porselene göre avantajı tek seansta bitebilmesi ve dişlerin üzerinde hiçbir frezleme yapılmamasıdır. Yani kesim işlemi kompozit lamina da asla uygulanmaz. Porselen laminada ise az da olsa belli noktalarda pürüzlendirme yapmak gerekecektir. Porselen ya da kompozit laminadan hangisinin daha doğru bir tercih olacağı diş hekiminizin muayenesi sonrasında vereceği karar ile alınabilir.

 

Diastema, ayrık dişlerin kapatılması tedavisi için Ataşehir Diş Kliniğimiz Inovadent Ağız ve Dİş Sağlığı Polikliniğimizde ücretsiz muayene olabilirsiniz.

Detaylı bilgi ve randevu için bizi arayın: +90 532 414 27 87

Örnek Video: https://www.youtube.com/watch?v=Mz-EXjFhgEA

Kaynakça:

https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/enamel-hypoplasia

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4311382/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/848564

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0002817714613520

 

Msc. Dt. Ali Ozan Zencircioğlu