Pts - Cts 09:00 - 18:30         Ataşehir
TR   /   EN

KARANFİL DİŞ AĞRISINA İYİ GELİR Mİ?

KARANFİL DİŞ AĞRISINA İYİ GELİR Mİ?

KARANFİL DİŞ AĞRISINA İYİ GELİR Mİ?

Karanfilin dişe iyi gelmesinden ziyade karanfil yağının faydasını konuşmak  daha doğru olacaktır.

 

Karanfil bitkisinden elde edilen öjenol (karanfil yağı) dediğimiz madde, doğal bir antiseptik ve (ağrı kesici) analjezikdir. Karanfil yağı bakterilerin hücre duvarını negatif etkileyerek bakteri sayısında kısmi düşüş oluşturabiliyor. Aynı zamanda uygulandığı bölgede uyuşma hissi vererek, hissedilen ağrı miktarını oldukça düşürebiliyor.  

diş ağrısı için karanfilDiş ya da dişeti ağrısında kendi kendinize kullanacağız karanfil yağı, ağrınızın şiddetini anlık olarak hafifletebilir ya da geçirebilir.

Fakat bu durumu sadece diş ağrısında günü kurtarmak olarak adlandırabiliriz. Problemin köküne inilmediği sürece karanfilden alacağınız etki maksimum birkaç günlük olacaktır. Örneğin, diş ağrınız sadece dişten geliyor ise bölgede varolan çürük temizlenip gerekli olan dolgu ya da kanal tedavisi diş hekiminiz tarafından uygulanmadan uzun vadeli bir çözüm oluşturulamayacaktır. Diş eti kaynaklı ağrılarda ise yine benzer şekilde bölgeye uygun tedavi profesyonel şekilde hekiminiz tarafından uygulanmadığı sürece sorunun ya da ağrının tekrarlamasıyla karşılaşabilirsiniz.

Diş ağrısı ve karanfili ilişkisini özetleyecek olursak, karanfil yağı diş ya da dişeti ağrınıza o an ki durumunuza göre iyi gelebilir, ama en doğrusu diş hekiminizle görüşüp, profesyonel bir diş tedavisi görmeniz olacaktır.

 

 

 

 

 

 

Estetik Gülüş Tasarımı Doktoru

Yazan: Msc. Dt. Ali Ozan Zencircioğlu