Pts - Cts 09:00 - 18:30         Ataşehir
TR   /   EN

ŞEFFAF PLAK (ALİGNER - INVİSALİGN) TEDAVİSİ

ŞEFFAF PLAK (ALİGNER - INVİSALİGN) TEDAVİSİ

ŞEFFAF PLAK (ALİGNER - INVİSALİGN) TEDAVİSİ

Aligner Tedavisi, Düzeltici Plaklar, Şeffaf Plaklar, Şeffaf Aparey (Telsiz Ortodonti Tedavisi)

Şeffaf Plak Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Aligner Tedavisi bana uygun mudur?

Şeffaf plak ile tedavi fiyatları nelerdir?

Plak kullanımı zor mu?  

Plak ya da Şeffaf Aparey tedavilerinden önce özel bir hazırlık gerekiyor mu?  

 

Ortodonti tedavilerinde;

Aligner tedavileri gerek görüntü, gerekse kullanım avantajları ön plana çıkarılarak kurgulanmış bir tedavi modelidir.

Amaç, geleneksel yöntemde olduğu gibi diş teli olmadan, ağızda tel, braket vb. görüntülerin olmadığı ama yine de dişlerin düzeldiği bir tedavinin gerçekleştirilmesidir. Çoğu kişi tarafından telsiz ortodonti tedavisi diye de bilinmektedir. Bilgisayar destekli teknolojilerin desteği ile bugün ‘alignerların’ tedavi aralığı genişlemektedir.

Ortodontik tedavilerin diğer diş tedavilerine oranla daha az sıklıkta yapılıyor olması ve biraz sıra dışı olması sebebi ile diş telleri genel bir ilgi odağı olmuştur. Ancak pek çok zaman tel tedavileri sırasında sunulan tedavi şartları, kişilerin tedavi kararlarında caydırıcı nitelikte rol alabilmektedir.

‘Align’ ingilizce hizalamak anlamına gelen bir kelimedir. Yani dişleri hizalamak, dişleri estetik olacak şekilde sıralamak başlangıçta bu plakların temel hedefi olmuştur. Günümüzde belirli çerçevede yer alan dişsel problemleri çözmek üzere daha geniş bir yelpazede kullanılabilmektedir.

Hastaların çoğu çarpık dişler, seyrek dişler, sıkışık dişler ve diş konumlarındaki bozukluk için ortodonti tedavisi görmek isterken bir yandan da diş tellerinin görünmesini istememektedir. Şeffaf apareyler braket ve metal teller kullanılmadığından neredeyse görünmezler. Bunlar günlük hayatta gerekli hallerde (örneğin diş bakımlarını yaparken) kolaylıkla çıkarıp takabilirler. Böylelikle diş fırçalama, diş ipi gibi rutin diş temizlikleri diş teline göre çok daha kolaydır.

 

Şeffaf Plak Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Şeffaf apareylerin en büyük özelliği tedaviyi gerçekleştiren apareylerin hastanın kendisi tarafından takılıp çıkartılabiliyor olmasıdır. Bu kişiye büyük bir serbestlik katar. Çok önemli anlarda kısa süreli plaklarını kullanamayabilir. Takıp çıkarması çok pratik olması sebebi ile bu işlem tedaviyi pek etkilemez. Ancak toplam kullanım süresini kişinin günde 20 saatin altına indirmemesi esastır.

Şeffaf apareylerin diğer bir avantajı ise, geleneksel braketlere ve tellere nazaran hemen hiç görünmemesidir. 2 haftada bir yenisini kullandığınızı düşünürseniz plakların saydamlığı gitmeden hemen bir sonraki plağa başlarsınız ve bu size sürekli yeni ve şeffaf plaklar kullanmanıza olanak sağlar.

 

Neredeyse görünmeyen görsel avantajının yanı sıra sizden alınan ölçü ve kalıplar ile 3-5 aylık kullanılabilecek şeffaf plaklarınız üretilmektedir. Plakları kullandıktan sonra ki ziyaretinizde dişlerinizin düzelme oranına göre tekrar alınan ölçü ve kalıplar ile bu süre zarfındaki kliniğe uğrama sayınız doktorunuzun iznine bağlı olarak azalmaktadır. Dolayısıyla planlarınızı aksatmadan il dışından hatta yurtdışından uzun aralıklarla kolaylıkla gelip giderek tedavi olmanız mümkün olmaktadır. Planlarınızı tedaviye göre değil ortodonti uzmanınızın uygun gördüğü ölçüde istediğiniz aralıklara yayma şansına sahip olursunuz.

 

Bunların yanı sıra;

 • Kısa zamanda gözle görünen sonuçlar elde edersiniz,
 • Kolaylıkla çıkarıp takabildiğiniz için hijyen açısından çok daha kullanışlıdır,
 • Geleneksel braket tedavilerine göre çok daha konforludur,
 • Ağız içerisinde herhangi bir tel ve metal bulunmayacağından ağızda yara, batma gibi sorunlar yaşamazsınız,
 • Plaklarınızı yemek sırasında çıkararak damak zevkinizi koruyabilirsiniz.

 

Aligner Tedavisi bana uygun mudur?

Aligner tedavileri ile pek çok türde diş çapraşıklığını tedavi etmek mümkün. Ancak bu konuda öncelikle ortodonti doktorunuza muayene olmanız ve alignerlar (şeffaf aparey) kullanılarak yapılacak tedavinin size uygun olup olmadığı ve kazanımları konusunda net bilgi sahibi olmanız çok önemlidir.

 

Neden şeffaf plakları neden seçmeliyim?

 • Günlük rutininizi etkilemeyecektir,
 • Kullanımı diş teline göre çok daha rahattır,
 • Ağız ve Diş Sağlığınız için uygundur,
 • Acı ve ağrıya sebebiyet vermez.
 • Kolay bir şekilde takıp çıkarabilirsiniz,
 • Şeffaf olmaları nedeniyle neredeyse görünmez,

 

Şeffaf plak ile tedavi fiyatları nelerdir?

Size sunulacak tedavi modeli hiçbir zaman tek olmayabilir. Alternatif yöntemler hakkında bilgi sahibi olmanız ancak yüz yüze yapılan bir muayene ile en sağlıklı sonucu doğuracaktır. Gerek ağrısız tedavi gerekse kullanım kolaylığı ile aligner tedavisi size görünmez ortodonti ile birlikte doğal ve düzgün dişler vadediyor. Ataşehir’de bulunan Inovadent Ortodonti Kliniğimizde size özel tedavileri yapılandırmak için ücretsiz muayene olabilir, şeffaf plak tedavisi için sizin Ağız ve Diş Sağlığı göz önünde bulundurarak en uygun tedavi yöntemi ve ücretleri hakkında bilgi alabilirsiniz..

Eğer tedavi şartlarına uygun bir durumunuz var ise, doktorunuz bir ölçü alarak işleminizi başlatacaktır. Bundan sonra bir hafta, on gün içinde ilk plaklarınızı takmaya başlamanız ile süreç devam ediyor. 

 

Aligner Tedavisine Başlarken:

Plak kullanımı zor mu?  

Şeffaf apareyleri ya da düzeltici plakları çoğu zaman hastalarımızın rahat kullandığı ve alışma sürecinin normal tellere göre daha hızlı olduğu bir yöntem olarak değerlendiriyoruz. Bu konuda en iyi kıyaslamayı daha önce tel tedavisi görmüş, sonrasında tedavisinin bir bölümüne aligner yani şeffaf apareyler  ile devam eden hastalarımız yapıyorlar. Bu grupta memnuniyetsiz olanı henüz görmedim. Sabit tele kıyasla plak kullanımı daha az zahmetli, konforlu ve alışması çok daha sorunsuz. Bu alışma süreç kısa olduğu için sonuca yönelik değişimler de olumlu yönde ve hızlıca olabiliyor.

Bir Avantaj…
Apareylerin takıp çıkarmaya olanak vermesi sebebi ile, zor zamanlarda kişi gerekli gördüğünde inisiyatif kullanıp plaklarını çıkarabiliyor. Bu günde birkaç saat izin demek. Yani tedaviden günde bir iki saat uzak kalınabiliyor olması, bu süre zarfında hiç tedavi görmüyormuş gibi sosyal hayata devam etme şansı veriyor. Bu durum sabit tel tedavilerine kıyasla tedavi olan kişiye rahatlık ve serbestlik sunuyor. Örneğin önemli bir toplantınıza, sunumunuza şeffaf plaksız katılabiliyorsunuz. Bu durum sabit tel tedavilerinde sizlere sunulmayan bir şans.

 

Bir Dezavantaj…
Plak kullanımında bana göre en zor kısım işin kullanım disiplini. Sabit tedavilerde, doktor telleri uyguladığı günden itibaren dişlere kuvvet vermeye başlanıyor ve bu kuvvet ile dişler ilk günden kesintisiz olarak harekete zorlanıyor. Plak tedavilerinde de bu böyle ama tek farkla. Plaklar kullanan kişi tarafından istenildiğinde çıkartılabiliyor. Bu sosyal ortamlar, yemek gibi günde 1-2 saatlik rahatlık sağlasa da daha uzun takılmama durumlarında tedavi gidişatını engelleyecek yönde etkiler oluşturabiliyor.

Ama bu güne kadar gördüğümüz kadarı ile dişlerinin düzelmesini ve plak tedavisini özellikle talep eden bireylerde yaş grubundan bağımsız iyi bir disiplin ve istikrar gözlemlediğimiz belirtmek isterim.   Özellikle geçmiş dönemde hareketli aparey kullanmış, gece plağı vb apareyleri bilen ve dişlerinin düzelmesini isteyen grupta plak kullanım oranı oldukça üst ve iyi seviyede.

Şeffaf aparey tedavileri diğer yöntemlere göre daha kolay ve sorunsuz olduğunu gözlemlemekteyiz.

 

Plak yada Şeffaf Aparey tedavilerinden önce özel bir hazırlık gerekiyor mu?  

Tüm ortodontik tedavilere başlamadan önce yapılması gereken hazırlıklar, şeffaf aparey süreci öncesi yapılması gerekenler ile örtüşmektedir. Sonuç olarak uzunca sürecek bir tedavi sürecinde ağzımızın üst seviyede sağlıklı ve sorunsuz olmasını istiyoruz. Ortodontik tedavi sürecinde tedaviyi aksatacak diş ağrıları, dişeti kanamaları, dolgu çürük tedavileri, diş ve dişeti sorunları ve kötü ağız hijyeni durumlarını en baştan tedavilerini yapmak ve ortodontik tedaviye sorunsuz ve üst seviyede sağlıklı şartlarda başlamak kural gereğidir.

Kimi zaman tel tedavisi sürecinde istenmeyen yada fark edilmeyen bu tip çürük tedavileri sebebi  ile ortodontik tedavi duraksayabilmektedir. Diş tedavileri bittikten sonra tel tedavisine devam edilmektedir. Ancak şeffaf aparey tedavilerinde dikkat edilmesi gereken çok önemli bir konu vardır.

 

Şeffaf apareyler diş yüzeyinden alınan bir kalıp dahilinde yapılır. Yani dişin yüzey şekli ile apareyin iç yüzeyi birbirinin aynıdır ve plak dişe hatasız yerleşir. Bu şekilde tedavi süreci başlar. Ancak plaklarınız yapıldıktan sonra dolgu, kaplama vb tedaviler yapıldığında diş yüzey yapısı yada anatomisi değişeceği için plaklar artık ağzınıza oturmayacaktır. Yapılmış olan tüm plaklar da kullanılmaz hale gelebilir. Bu sebepten şeffaf aparey tedavilerinden önce tüm diş tedavileri tamamlanmış olmalı, tedavi sürecinde sorun çıkaracak tüm tedavi ihtimallerinden uzaklaşılmış olunmalıdır.

Bu durum braketli tedaviler ile şeffaf aparey tedavilerini birbirinden ayıran özelliklerdendir.

Bu bilgilerden yola çıkarak konuyu şu maddeler ile özetleyelim:

 • Şeffaf aparey tedavi öncesi ağız sağlığı en üst seviyede olmalıdır.
 • Şeffaf aparey tedavisi sırasında olabilecek muhtemel dolgu tekrarı dahil çürük ve kaplama tedavileri yapılmalıdır.
 • Dişeti sağlığı iyi olmalı, diş taşı, ödemli ve kanamalı dişeti olmamalıdır.

 

Inovadent Ataşehir Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimzde Şeffaf plaklarla Aligner Tedavisi için ücretsiz muayene olabilirsiniz.

 

ÇAPRAŞIKLIKLARIN DÜZELTİLMESİNDE EN GÜNCEL YÖNTEM!

Aligner yani şeffaf plaklar ile yapılan ortodonti tedavilerinde çevrenizdekiler tedavi gördüğünüzü neredeyse anlamaz. Tedavi süreci hekiminiz tarafından oluşturulmuş seri plaklar yardımı ile devam eder. Yaklaşık 2-3 hafta aralığında plaklarınız düzenli olarak değiştirilir. Her bir plak değişiminde dişleriniz bir miktar daha hareket eder. En son kullanılan plaklarda dişleriniz final pozisyonuna gelmiş olur.

Tedavi sürecinde diş fırçalama ve diş ipi kullanımı gibi alışkanlıklarınızda zorlanma durumu oluşmaz. Yemek yerken herhangi bir zorluk çekmezsiniz. Plakların çıkartılıp takılması oldukça kolaydır. Tedavi sürecinde özel bir bakım gerektirmez.

Bütün yapmanız gereken plaklarınızı gün boyu gereken sürelerde takmak.

'Şeffaf plak' teriminin Türkçe'ye en yakın isimlendirme olduğu söylenebilirken; aligner, invisalign, clear aligner gibi farklı marka ve jenerik isimler ile de anılmaktadır. İstanbul Ataşehir Inovadent Diş Kliniğimizde ücretsiz muayene olmak ve bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.